Nieuws

Cijfers RDW: Nederland telt nu ruim 50.000 actieve drone-exploitanten

Nederland telt op dit moment ruim 50.000 actieve drone-exploitanten. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van de RDW, die verantwoordelijk is voor de registratie van exploitanten en de uitgifte van drone vliegbewijzen. In totaal zijn er bijna 100.000 exploitanten geregistreerd, maar slechts iets meer dan de helft daarvan is nog actief. Ook verstrekte de RDW inmiddels ruim 125.000 vliegbewijzen aan dronepiloten, al zit daar een aanzienlijke overlap in.

Meer dan 126.000 vliegbewijzen verstrekt

Volgens de door Dronewatch opgevraagde cijfers van de RDW zijn er sinds de invoering van de Europese droneregelgeving eind 2020 in totaal 126.853 vliegbewijzen afgegeven. Daarvan zijn 59.424 vliegbewijzen voor de Open categorie A1/A3, 62.661 voor A2 en 4.768 voor de Specific categorie (STS).

Let wel: het gaat hierbij niet om unieke piloten. Veel dronevliegers beschikken namelijk over meerdere vliegbewijzen. Zo is het bezit van een A1/A3-bewijs een vereiste om het A2- of STS-certificaat te kunnen halen, waardoor er aanzienlijke overlap is.

Ruim 7.000 dronepiloten moeten in actie komen

Een aandachtspunt is het aantal vliegbewijzen dat binnenkort verloopt. Alleen al in het eerste kwartaal van 2026 vervallen er 12.085 vliegbewijzen. Dat betreft in totaal 7.979 unieke piloten. Van hen hebben 693 nog een geldig ander vliegbewijs (bijvoorbeeld een later behaald A2-bewijs), maar voor de overige 7.286 dronevliegers betekent het verlopen van hun vliegbewijs dat zij zonder actie hun bevoegdheden verliezen.

Dronepiloten doen er daarom goed aan om tijdig te controleren welke van hun vliegbewijzen binnenkort verlopen, en indien nodig een opfriscursus met bijbehorend examen te volgen (de details daarvan zijn nog niet bekend), of alvast opnieuw de opleiding te doorlopen. Nieuw afgegeven certificaten hebben wederom een geldigheidsduur van vijf jaar.

Aantal actieve exploitanten ruim 50.000

Naast het aantal vliegbewijzen heeft de RDW ook nieuwe cijfers gedeeld over exploitanten. Momenteel staan er 97.302 drone-exploitanten geregistreerd, waarvan 50.566 nog actief zijn. Ter vergelijking: in november 2022 waren dat er in totaal nog geen 40.000. Sindsdien hebben zich dus veel nieuwe exploitanten aangemeld, maar een aanzienlijk deel heeft de registratie inmiddels laten verlopen.

De registratieplicht geldt sinds eind 2020 voor iedereen die vliegt met een drone zwaarder dan 250 gram, of met een drone met camera aan boord. Dat betekent dat ook veel recreatieve dronevliegers zich hebben moeten registreren. Let op: een exploitant kan ook een bedrijf zijn dat meerdere dronepiloten in dienst heeft.

Uitdagingen in Specific categorie

Voor de Specific categorie, waarvoor een aparte exploitatievergunning vereist is, blijft het aantal actieve operators zeer beperkt. In juli 2024 stond de teller op zo’n 250 vergunde exploitanten. Nu zijn dat er een kleine 300, blijkt uit een recent overzicht van de ILT. Het aanvraagproces is over het algemeen kostbaar, complex en tijdrovend. Kleine bedrijven en zelfstandige dronepiloten geven dan ook vaak de voorkeur aan operaties in de Open categorie.

Dit artikel wordt je aangeboden door Dutch Drone Academy

Bron: Dronewatch, augustus 2025

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *